سقف نورگیر پشت بام

در بسیاری از ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها متاسفانه پوششی برای سقف نورگیر پشت‌بام در نظر گرفته نمی‌شود. این مسئله یک ایراد اساسی محسوب می‌شود. چرا که بدون وجود این پوشش مشکلات فراوانی به وجود می‌آید. در حقیقت افراد از پوشش سقف نورگیر پشت‌ بام استفاده می‌کنند تا از ورود پرندگان و گرد و غبار به داخل نورگیر جلوگیری کنند. هم‌چنین در روزهای سرد و بارانی نیز این پوشش مانع از نفوذ برف و باران به نورگیر می‌شود.

از نورگیرهای سقفی در سراسر دنیا بسیار استفاده می‌شود و این امر قدمتی طولانی دارد. به این ترتیب مشخص است که نورگیرهای سقفی از جمله بخش‌های مهمی هستند که در ساختمان‌ها به آن‌ها توجه می‌شود. در کشور ما نیز هم‌چون سایر نقاط دنیا، از این پوشش‌ها استفاده می‌شود. اما بسیاری از افراد چندان هم با مزایای آن آشنا نیستند. اکثر افراد ساده‌ترین گزینه را به عنوان پوشش سقف نورگیر پشت‌بام مورد استفاده قرار می‌دهند. منظور همان شیشه‌ای است که روی نورگیر قرار می‌دهند و دارای اسکلت فلزی نبشی است. اما اکنون می‌توان از مدل دیگری نیز به این منظور استفاده کرد.

آشنایی با پوشش سقف نورگیر پشت بام توسط نورگیر حبابی

شرکت پوشش پاسیو در راستای تولید پوشش سقف نورگیر، اقدام به اجرای نورگیرهای حبابی کرده است. این نورگیرها از سه قسمت مختلف تشکیل شده‌اند. نخست بخش مربوط به حباب است. این حباب از جنس ورق پلی‌کربنات ساخته شده است که به لایه‌ی ضد UV مجهز است. پایه‌ی کار نیز از فایبرگلاس با پوشش ضد UV تولید می‌شود. بخش سوم نیز به اتصال‌های پیچ و مهره مربوط است. از آن‌جا که آب‌بندی در نورگیر‌ها بسیار حائزاهمیت است، به این مسئله هم دقت شده است. به این ترتیب که لبه‌ی جان‌پناه دور نورگیر با فلاشینگ گالوانیزه پوشانده شده و عمل آب‌بندی سازه انجام می‌شود.

سقف نورگیر پشت‌بام

ورق پلی‌کربنات تخت و چندجداره در پشت بام

اما به کمک این ورق‌ها می‌توان سازه‌ای با سطح صاف ایجاد کرد که در مدل‌های شیب‌دار، قوسی یا تونلی ساخته می‌شوند. در مدل‌های قوسی یا تونلی ابتدا به کمک دستگاه‌های خم‌کاری، پروفیل‌های موردنظر را به همان شکلی که از پیش مشخص شده است در می‌آورند. سپس این ورق‌ها به محل پروژه ارسال می‌شوند. پس از این‌که تیم اجرایی، اسکلت فلزی را اجرا کرد، نوبت به نصب ورق روی سازه می‌رسد. عملیات نصب به کمک یراق‌آلات آلومینیومی انجام می‌شود. هم‌چنین آب‌بندی سازه نیز به کمک لاستیک‌های EPDM انجام می‌شود.

در این روش باید به نصب صحیح دقت شود. هم‌چنین باید فاصله‌‌ی درزهای انبساط و انقباض ورق در سرما و گرما روی سازه به درستی در نظر گرفته شود. چرا که اگر عملیات نصب توسط افراد غیرحرفه‌ای انجام شود، این امکان وجود دارد که ورق‌ها خراب شوند و به مرور زمان روی سازه بشکنند.

مزایای ورق‌های پلی‌کربنات

برای آن‌که بیشتر با این پوشش سقف نورگیر پشت‌بام بیشتر آشنا شویم، لازم است که مزایای آن را بدانیم. بر این اساس می‌توان به چند مزیت و ويژگی مهم اشاره کرد:

  • نشکن بودن
  • خودخاموشی
  • غیرقابل‌اشتعال بودن
  • مقاومت در برابر اشعه‌ی UV
  • اجرای سریع سازه