سقف گنبدی و هرمی

معماری مدرن هم گاهی نیازمند آن است که سری به معماری قدیمی بزند. اصلا می‌توان چنین گفت که معماری هنری است که هیچ‌گاه قدیمی نمی‌شود. حتی اگر اکنون سبک‌های مدرن در این حوزه پدید آمده‌اند، باز هم سبک‌های قدیمی به قوت خود پابرجا هستند. انسان عصر مدرن، هم‌چنان از دیدن سازه‌های قدیمی و سنتی لذت می‌برد. مثلا دیدن آن سقف‌های گنبدی‌شکل هنوز هم انسان را به وجد می‌آورد. این زیبایی به حدی خیره‌کننده است که اکنون شاهد سقف‌های گنبدی در معماری جدید هستیم. یعنی بار دیگر در معماری خانه‌های جدید، شاهد بازگشت به دورانی هستیم که سقف‌های گنبدی در میانه‌ی ساختمان، بازار و حجره‌ها خودنمایی می‌کردند.

اما چه مسئله‌ای موجب می‌شود که مجددا به چنین معماری بازگردیم؟ فارغ از ظاهر زیبای این سقف‌ها (چه از بیرون و چه از داخل ساختمان) یکی از اصلی‌ترین دلایلی که موجب شده است دوباره از این سقف‌های گنبدی در معماری استفاده شود، خاصیت نورگیر بودن آن‌هاست. در واقع در زمان‌های گذشته از این سقف‌ها به این دلیل استفاده می‌شد که موجب تابش نور خورشید به داخل خانه می‌شدند. این مسئله باعث می‌شد چنین محیط‌هایی به اصطلاح دل‌باز باشند. اکنون هم پوشش سقف گنبدی، در Void مرکزی ساختمان‌های تجاری و اداری اجرا می‌شود و وظیفه‌ی پخش روشنایی و نوررسانی را به کلیه‌ی طبقات بر عهده دارد. علاوه بر زیبایی ظاهری، این مسئله به لحاظ اقتصادی هم بسیار قابل توجه است.

آشنایی با پوشش سقف گنبدی و هرمی

در ساخت این سازه‌ها، از دست‌گاه‌های خم‌کاری به منظور قوس دادن استفاده می‌شود. اسکلت سازه فلزی است و پوشش آن از ورق‌های پلی‌کربنات تخت و چندجداره ساخته می‌شود. هم‌چنین در این پوشش از یراق‌آلات آلومینیومی با لاستیک‌های EPDM به منظور آب‌بندی سازه استفاده می‌شود. در نهایت به کمک این مواد و پس از طی مراحل لازم، سقف هرمی یا گنبدی ساخته می‌شود.

پوشش سقف گنبدی و هرمی

انواع هرمی این سازه، در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شود. می‌توان در مقاطع چهار، شش و یا هشت ضلعی این سازه‌ها را ایجاد کرد. در این مدل از پوشش‌ها، بعد از این‌که عملیات ساخت سازه‌ی فلزی به پایان رسید، نوبت به نصب ورق‌های پلی‌کربنات می‌رسد. این ورق‌ها به کمک یراق‌آلات آلومینیومی و هم‌چنین لاستیک‌های مخصوص EPDM به سازه متصل می‌شوند. پس از آن نیز آب‌بندی سازه انجام می‌شود. در مدل‌های هرمی امکانی وجود دارد که مشتریان عزیز می‌توانند بنا به میل خود و با توجه به نقشه‌های معماری منزل‌شان، ارتفاع هرم را تنظیم کنند. از جمله دیگر ویژگی‌هایی که می‌توان در مورد این سقف‌ها نام برد، بهتر است به موارد زیر اشاره کنیم:

  • اجرای سازه با سطح مقاطع مختلف و دلخواه
  • طول عمر بالای ورق‌های پلی‌کربنات
  • آب‌بندی کامل
  • سرعت اجرای بالا