فرایند خرید ملک امری دشوار است. چرا که ملاک‌های مختلفی دراین میان وجود دارد. اما برخی از این معیارها اساسی هستند. مثلا بعید است کسی به دنبال خانه‌ای تاریک باشد! اغلب افراد خانه‌هایی را ترجیح می‌دهند که نورگیر باشد. این مسئله به کاهش هزینه‌های اقتصادی خانواده کمک شایانی می‌کند. به علاوه اگر طراحی خانه به گونه‌ای باشد که نور طبیعی را به خوبی جذب کند، می‌توان از این امر نهایت لذت را برد.

به همین دلیل است که در بسیاری از خانه‌ها فضایی را در نظر می‌گیرند که این وظیفه را بر عهده دارد. این بخش از خانه‌ها یا مراکز تجاری، پاسیو نام دارد. اما برای آن‌که بهتر بفهمیم پاسیو چیست بهتر است ابتدا برخی نکات را در این خصوص مدنظر قرار دهیم. پس از آن می‌توانیم به لزوم طراحی پاسیو در آپارتمان پی ببریم.

پاسیو چیست؟

پاسیو لغتی اسپانیایی است که در زبان فارسی به آن نورخان، نورگیر یا حیاط خلوت بی‌سقف گفته می‌شود. البته تعریف دیگری نیز برای این لغت وجود دارد. بر این اساس می‌توان گفت پاسیو به بخشی از خانه گفته می‌شود که به صورت باغچه یا گل‌خانه طراحی شده است. از این معادل‌ها می‌توان دریافت پاسیو چیست.

در فرهنگ ما ایرانی‌ها، مهم‌ترین ویژگی و کارکرد پاسیو در آپارتمان، نورگیر بودن آن است. هرچند زیباسازی محیط نیز کارکرد دیگر این فضا به شمار می‌رود. پاسیو در معماری قدیمی، آن قسمت از خانه بود که در آن گل و گیاه پرورش می‌دادند. در برخی از معماری‌ها نیز پاسیو فضایی است که معمولا برای صرف غذا و یا دورهمی‌ها از آن استفاده می‌شود.

اما مسئله‌ای که بدیهی به نظر می‌رسد این است که پاسیو در آپارتمان بیشتر از خانه‌های ویلایی موردنیاز است. به ويژه آن‌که در برخی از آپارتمان‌ها، به دلیل سبک معماری و محدودیت‌های موجود، معمولا خانه نورگیر نیست و این امر می‌تواند یک فاکتور منفی در ملک محسوب شود. به همین دلیل معماران این کاستی را با طراحی پاسیو جبران می‌کنند.

البته باید به یک مسئله دقت کرد. با توجه به تعاریفی که در پاسخ به سوال «پاسیو چیست» بیان کردیم، ممکن است بعضی از افراد فکر کنند که که پاسیو همان حیاط خلوت است. اما تفاوت‌هایی میان این دو مفهوم وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

تفاوت حیاط خلوت و پاسیو چیست؟

مهم‌ترین تفاوت را می‌توان به آسانی دریافت. حیاط خلوت همان‌طور که از نامش پیداست نوعی حیاط است و حیاط هم معمولا سقف ندارد. اما پاسیو دارای سقف است.

به‌علاوه معمولا حیاط خلوت را در قسمت پشتی خانه‌ها طراحی می‌کنند. اما پاسیو در آپارتمان معمولا در بخش‌های انتهایی ملک قرار می‌گیرد. چرا که اصولا این بخش‌ها فاقد نور کافی هستند و به همین دلیل در طراحی نقشه ساختمان به این مسئله دقت می‌شود. البته ممکن است پاسیو را در بخش میانی خانه نیز قرار دهند.

اما یک تفاوت دیگر میان حیاط خلوت و پاسیو به متراژ آن برمی‌گردد. معمولا حیاط خلوت متراژ بیشتری دارد. یعنی حتی اگر کوچک باشد،‌ باز هم در مقایسه با پاسیو مساحت بیشتری دارد.

پاسیو چیست
شرکت پوشش پاسیو

تفاوت دیگر نیز به کاربرد این دو بخش از خانه مربوط است. حال دیگر می‌دانیم که هدف از ساخت پاسیو چیست: کمک به نورگیری فضا. اما هدف از طراحی حیاط خلوت معمولا ایجاد فضایی برای استراحت و یا مطالعه است. در حیاط خلوت می‌توان گیاهان مختلفی را پرورش داد و تمام اقدامات لازم را برای رشد گیاهان در نظر گرفت. اما محدودیت فضای پاسیو و مسقف بودن آن معمولا مانع انجام چنین کاری می‌شود. یعنی در پاسیو می‌توان چند گلدان قرار داد و کاشت درخت مقدور نیست.

آشنایی با انواع پوشش سقف پاسیو

با توجه به آن‌چه تا کنون بیان شد، می‌توان دریافت که وجود پاسیو در آپارتمان یکی از ملزومات اساسی به حساب می‌آید. اکنون به کمک پوشش سقف پاسیو می‌توان استفاده‌ی بهینه‌تری از این بخش از آپارتمان داشت. به علاوه این امر می‌تواند باعث زیباتر شدن فضای داخلی هم شود. این مسئله به خوبی نشان می‌دهد که دلیل استفاده از پوشش سقف پاسیو چیست.

شرکت پوشش پاسیو با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا و مواد مرغوب و باکیفیت، اقدام به تولید نورگیرهای حبابی و ورق‌های پلی‌کربنات چندجداره تخت کرده است. تمامی محصولات به صورت صددرصد آب‌بندی می‌شوند و از مقاومت مطلوبی برخوردارند.

استفاده از ورق‌های پلی‌کربنات باعث می‌شود که هزینه نهایی سازه تولیدی،‌ در کم‌ترین میزان ممکن باشد. به‌علاوه این نورگیرها را می‌توان به آسانی نصب کرد.  اسکلت این سازه فلزی است و ورق‌های پلی‌کربنات با استفاده از آلومنیوم و لاستیک‌های مخصوص،‌ روی آن سوار می‌شوند.

در خصوص نورگیرهای حبابی نیز لازم است به زیبایی ظاهری سازه اشاره کنیم. نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است، آن است که برخی از مدل‌های موجود، متحرک هستند. یعنی می‌توان در مواقع نیاز پوشش را جابجا کرد و به ردوبدل شدن جریان هوا کمک کرد. از جمله ویژگی‌های پوشش سقف پاسیو حبابی می‌توان به رنگ‌بندی متنوع و هم‌چنین امکان طراحی نورپردازی اشاره کرد.

پاسیو چیست
شرکت پوشش پاسیو

نکاتی در خصوص طراحی پاسیو در آپارتمان

با توجه به مطالبی که گفته شد، بد نیست در پایان به چند نکته در مورد طراحی پاسیو در آپارتمان اشاره‌ای داشته باشیم. به نظر شما مهم‌ترین مسئله در طراحی پاسیو چیست؟

  • از آن‌جا که موقعیت پاسیو در هنگام طراحی نقشه ساختمان در نظر گرفته می‌شود، بهتر است این مکان به دقت تعیین شود. بر این اساس باید پاسیو در بخش‌هایی از خانه قرار گیرد که از نور طبیعی برخوردار نیستند و بدون وجود پاسیو تاریک خواهند بود.
  • سعی کنید از مصالح ضدآب در طراحی پاسیو استفاده کنید. در این صورت اگر بخواهید گلدانی در این محیط قرار دهید، می‌توانید بدون دغدغه آن را آبیاری کنید.
  • به طراحی کف‌پوش و دیوارهای پاسیو دقت کنید. می‌توانید این امر را با توجه به دکوراسیون سایر بخش‌های منزل انجام دهید.
  • کاربرد پاسیو در آپارتمان را مشخص کنید. مثلا ممکن است بخواهید از این محل به عنوان فضایی برای مطالعه استفاده کنید.
  • از گیاهان تزئینی در این بخش استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید محیطی بسیار دل‌نشین و آرام در منزل خود ایجاد کنید تا دیگر احساس دل‌گیر بودن فضا به شما دست ندهد.

به طور کلی، طراحی دکوراسیون پاسیو امری است که در گرو سلیقه و البته بودجه‌ی افراد است. به هر ترتیب می‌توانید این موارد را مدنظر داشته باشید و به کمک پوشش سقف پاسیو، از این فضا بهترین استفاده را داشته باشید. اگر به این نتیجه رسیده‌اید که باید فکری به حال نورگیر ساختمان خود کنید، شرکت پوشش پاسیو می‌تواند با ارائه بهترین مشاوره‌ها و خدمات، در این زمینه به شما کمک کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.