پوشش سقف استخر مزایایی دارد که شاید در نگاه اول متوجه آن نشویم. داشتن یک استخر شخصی در خانه، بسیار جذاب و کاربردی است؛ اما مشکلاتی در این میان وجود دارد که باعث می‌شود افراد چندان تمایلی به استفاده از استخرهای شخصی در منازل خود نداشته باشند. دلیل این امر آن است که نگهداری از استخر کار چندان آسانی نیست. به علاوه به دلیل آن‌که ساختمان‌های مجاور، به استخر اشراف دارند، نمی‌توان با خیال آسوده از آن استفاده کرد. به همین خاطر برخی از افراد، ترجیح می‌دهند از استخرهای عمومی و یا خصوصی خارج از منزل خود استفاده کنند.

اما برخی دیگر، راه‌حل بهتری را انتخاب می‌کنند: استفاده از پوشش سقف استخر. به کمک این پوشش‌ها، می‌توان به آسانی استخر روباز را به استخر سرپوشیده تبدیل کرد. شرکت پوشش پاسیو نیز با توجه به اهمیت این مسئله، اقدام به تهیه پوشش‌هایی کرده است که می‌تواند در این خصوص، به شما کمک کند. در ادامه انواع پوشش سقف استخر را بررسی می‌کنیم و با مزایای این سازه بیشتر آشنا می‌شویم.

انواع پوشش سقف استخر

با توجه به آن‌که استفاده از پوشش سقف استخر، گزینه‌ای بسیار کاربردی و مناسب به شمار می‌رود، سازندگان این محصول کوشیده‌اند تا با در نظر گرفتن فاکتورهایی متعدد، انواع مختلفی از آن را تولید کنند. به این ترتیب می‌توان در یک دسته‌بندی، انواع پوشش سقف استخر را به دو گروه پوشش‌های متحرک و پوشش‌های ثابت تقسیم کرد. هر یک از این پوشش‌ها مزایا و کاربردهایی دارند.

10 مزیت استفاده از پوشش سقف استخر

پوشش سقف استخر ثابت در شرایطی اجرا می‌شود که معمولا ساختمان‌های اطراف، به استخر اشراف دارند. بدیهی است که در چنین شرایطی، باید از سازه‌هایی استفاده کرد که به صورت دائمی و ثابت استخر را می‌پوشانند. به این ترتیب می‌توان با خیالی آسوده، استخر روباز را به استخری سرپوشیده تبدیل و از آن استفاده کرد.

معمولا در ساخت پوشش‌های ثابت، از ورق‌های پلی‌کربنات چندجداره استفاده می‌شود. به علاوه می‌توان پوشش‌های ثابت را با کمک نورگیرهای حبابی که در پوشش‌ سقف پاسیو به کار می‌روند نیز طراحی و پیاده‌سازی کرد. البته امکان استفاده از ورق‌های تخت نیز در طراحی این سازه‌ها وجود دارد. هم‌چنین به کمک نورگیرهای ضد UV‌ و پوشش‌های فلزی می‌توان عمر این سازه‌ها را چندبرابر کرد. نکته مهم در ساخت این سازه‌ها آن است که می‌توان برخی از این پوشش‌ها را باز کرد و از روی استخر برداشت؛ اما امکان حرکت دادن آن‌ها وجود ندارد.

در سمت مقابل برخی از افراد، با استفاده از پوشش سقف استخر متحرک یا ریلی، می‌توانند از استخر خود در دو حالت روباز و سرپوشیده استفاده کنند. در ساخت پوشش‌های متحرک از تجهیزاتی استفاده می‌شود که بتوان سازه را به کمک دست یا با استفاده از موتور حرکت داد. به این ترتیب می‌توان در فصول سرد سال با بستن سقف، مانع از نفوذ هوای سرد به داخل استخر شد و در فصول گرم‌تر می‌توان استخر را به صورت روباز مورد استفاده قرار داد. در ساخت این پوشش نیز از ورق‌های پلی‌کربنات ضد UV استفاده می‌شود.

استخر روباز بهتر است یا سرپوشیده

در این میان معمولا یک پرسش پرتکرار مطرح می‌شود: استخر روباز یا سرپوشیده؛ کدام بهتر است؟ فارغ از سلایق افراد که ممکن است منجر به انتخاب هر یک از این دو نوع استخر شود، باید گفت عوامل مختلفی در این انتخاب دخیل هستند. به عنوان مثال، در مناطق سردسیر، معمولا استفاده از استخرهای روباز چندان منطقی به نظر نمی‌آید. به همین دلیل می‌توان گفت یکی از مواردی که می‌توان در این خصوص مدنظر قرار داد، آب و هوای منطقه است.

از دید اقتصادی، باید گفت استخر روباز هزینه‌های کمتری دارد و بسیاری از افراد دقیقا به همین دلیل معتقدند این استخرها گزینه‌های بهتری هستند. چرا که دیگر خبری از هزینه‌های مربوط به تهویه و یا عایق‌ استخر نیست؛ مسئله‌ای که در استخرهای سرپوشیده باید به دقت موردتوجه قرار گیرد.

 از سویی دیگر از استخرهای روباز نمی‌توان در تمام طول سال استفاده کرد. به علاوه به این مسئله نیز دقت کنید که نگهداری از استخرهای روباز به دلیل نفوذ گردوخاک در آب، کار دشوارتری است. مسئله‌ی دیگر به اشراف خانه‌های اطراف برمی‌گردد که پیش‌تر هم به آن اشاره شد.

اما برای پاسخ به این سوال که کدام یک از این دو نوع استخر بهتر هستند، باید گفت که هیچ‌گاه نمی‌توان جواب قانع‌کننده‌ای یافت. چرا که هر یک از این دو نوع استخر، مزایا و معایبی دارند. در نهایت با اولویت‌بندی این مزایا و معایب، می‌توان یکی را انتخاب کرد. به طور کلی با مقایسه‌ی این دو نوع استخر و در نظر گرفتن بودجه‌ی موردنیاز برای اجرای هر یک، و هم‌چنین با توجه به فضایی که در دسترس داریم، می‌توانیم انتخاب مناسبی داشته باشیم و یکی از این دو نوع استخر را در خانه‌ی خود پیاده‌سازی کنیم.

10 مزیت استفاده از پوشش سقف استخر

مزایای استفاده از پوشش سقف استخر

با توجه به مواردی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد و هم‌چنین با در نظر گرفتن مشکلات مربوط به استخرهای روباز، حال دیگر مشخص است که استفاده از این پوشش‌ها تا چه میزان می‌تواند در آسایش افراد و لذت یک آب‌تنی دل‌چسب موثر باشد. با این‌همه در این بخش به ده مورد از مهم‌ترین مزایای استفاده از پوشش سقف استخر اشاره می‌کنیم.

  1. عدم نفوذ گرد و غبار و سایر آلودگی‌ها به آب
  2. عدم اشراف منازل اطراف به محیط داخل استخر
  3. تبدیل استخر روباز به استخر سرپوشیده به آسانی و در مواقع موردنیاز
  4. امکان استفاده از استخر در تمام فصول سال
  5. جلوگیری از تابش اشعه‌های مضر خورشید
  6. مقاومت از استخر در برابر تخریب‌های ناشی از کولاک و باد شدید
  7. امکان برخورداری از نور طبیعی روزانه
  8. کاهش هزینه‌های مربوط به تمیز کردن آب و نگهداری از استخر
  9. بهره‌مندی هم‌زمان از استخر روباز و استخر سرپوشیده با استفاده از پوشش‌ سقف استخر متحرک
  10. طراحی‌های جالب و تنوع در رنگ‌بندی محصولات

البته ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که مزایای پوشش سقف استخر فراتر از این موارد است و ما در این بخش، تنها به مزایای مهم‌تر اشاره کردیم. در این خصوص شرکت پوشش پاسیو، با به‌کارگیری ورق‌های پلی‌کربنات مرغوب و هم‌چنین اجرای سازه‌ها توسط مهندسین حرفه‌ای و مجرب، موجب افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود. در نتیجه سازه‌ی موردنظر با بهترین کیفیت ممکن در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.