بسیاری از افراد به دلیل نداشتن پارکینگ نگران آن هستند که اتومبیل‌شان در فضای باز آسیب ببیند. با این‌همه ممکن است فضایی مناسب را در قسمتی از حیاط در اختیار داشته باشند و بتوانند خودروی خود را در آن‌جا پارک کنند. اما پارکینگ روباز هم گزینه‌ی چندان خوبی به شمار نمی‌رود. چون ممکن است اتومبیل در معرض سرما و گرما و گردوخاک و سایر پدیده‌های آب و هوایی با مشکلاتی مواجه شود.

برای برطرف کردن این معضل، بهترین کار این است که از پوشش سقف پارکینگ استفاده کنیم. سقف پارکینگ پلی کربنات یکی از گزینه‌های در دسترس است که به ما کمک می‌کند محیط روباز را به یک پارکینگ سرپوشیده‌ی کاربردی تبدیل کنیم. پوشش پاسیو با در اختیار داشتن متریال مناسب و با کیفیت و هم‌چنین با بهره‌گیری از یک تیم اجرای حرفه‌ای انجام این کار را برای شما آسان کرده است.

انواع پوشش سقف پارکینگ

پوشش سقف پارکینگ پلی کربنات یکی از انواع پوششی است که می‌توانید برای سقف پارکینگ خود در نظر بگیرید. گزینه‌های دیگری نیز در دسترس هستند که از میان آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • ایرانیت
  • فایبرگلاس
  • پوشش سقف نورگیر حبابی
  • پلکسی
  • آکریلیک
  • آلومینوم

البته موارد متنوع‌ دیگری نیز وجود دارد که در این مقاله کاری با آن‌ها نداریم. هر یک از این پوشش‌ها مزایا و معایبی دارند. ممکن است یکی ارزان‌تر باشد ولی دوام کمتری داشته باشد، یا این‌که دیگری مقاوم‌تر باشد ولی در هر محیطی قابل استفاده نباشد و … در بخش‌های بعدی مزایا و معایب پوشش سقف پارکینگ پلی کربنات را با هم مرور خواهیم کرد تا دریابیم که چرا بسیاری از افراد از میان گزینه‌های موجود این یکی را انتخاب می‌کنند.

7 مزیت سقف پارکینگ پلی کربنات

پلی کربنات چیست؟

پلی کربنات از جمله مصالحی است که در بخش‌های مختلف اکنون بسیار پرکاربرد است. در بسیاری از سازه‌ها به جای آن که از شیشه استفاده کنند، از این ورق‌ها بهره می‌برند. شیشه سنگین است و برای اجرای آن به ساخت و نصب چارچوب‌های محکمی نیاز است. اما پلی کربنات وزن کم‌تری دارد و همین امر باعث می‌شود از این ورق‌ها در ساخت‌وساز بیش از شیشه استفاده شود. اجرای پوشش سقف پارکینگ پلی کربنات به شما اجازه می‌دهد از بخشی از حیاط خود به عنوان یک پارکینگ سرپوشیده و قابل اطمینان استفاده کنید و دیگر نگران فرسودگی خودروی خود نباشید.

به جز سقف پارکینگ پلی کربنات را می‌توان در مواردی نظیر حیاط خلوت، سقف سوله، نورگیرهای سقفی و پاسیو و انواع سایبان‌ها نیز استفاده کرد. هم‌چنین استخرهای روباز نیز دیگر مواردی هستند که به کمک ورق‌های پلی کربنات سرپوشیده می‌شوند. این ورق‌ها قابلیت انعطاف بالایی دارند و از این رو می‌توان در بخش‌های مختلفی آن‌ها را مورد استفاده قرار داد.

این ورق‌ها انواع مختلفی دارند و به صورت دو یا چندجداره قابل تهیه هستند. در هنگام نصب این ورق‌ها باید نکات ایمنی و سایر موارد به گونه‌ای رعایت شود که عمر سازه بیشتر شود. این امر نیازمند طراحی و اجرای اصولی سازه است که با کمک کارشناسان ما قابل انجام است. پوشش پاسیو در مراحل طراحی، نصب و اجرای این سازه از صفر تا صد با شما همراه خواهد بود تا خیال شما را از پیاده‌سازی بی‌نقص این پروژه راحت کند.

مزایای پوشش سقف پارکینگ پلی کربنات

بسیاری از افراد از میان گزینه‌های موجود برای پوشش سقف پارکینگ به سراغ پلی کربنات می‌روند. اما فکر می‌کنید دلیل این کار چیست؟ احتمالا دلیل آن‌ها مزایایی باشد که این پوشش با خود به همراه می‌آورد. این موارد به اندازه‌ای متنوع است که تمام آن‌ها را نمی‌توان در این بخش پوشش داد. از این رو تنها به چند مورد مهم‌تر اشاره می‌کنیم.

1- مقاومت در برابر ضربه

مزیت مهم پوشش سقف پارکینگ پلی کربنات این است که نسبت به پلاستیک مقاومت بیشتری دارد. خودتان در نظر بگیرید که اگر از پلاستیک استفاده کنید چقدر زود مجبور خواهید شد پوشش را تعویض کنید و این مسئله خرج روی دست‌تان می‌گذارد. این مقاوم بودن ایمنی بیشتری را نیز فراهم می‌کند که برای افرادی که حساسیت بیشتری دارند گزینه‌ای مطلوب به شمار می‌رود. پلی کربنات هم‌چنین در برابر طوفان، تگرگ، زلزله و سایر عوامل طبیعی از مقاومت خوبی برخوردار است و جنس آن به گونه‌ای است که به آسانی نمی‌شکند.

2- صرفه‌جویی در مصرف انرژی با توجه به قابلیت عایق حرارتی

به لحاظ اقتصادی این ورق‌ها به دلیل عدم تبادل حرارتی موجب کاهش هزینه‌ی انرژی مصرفی چه در سرما و چه در گرما می‌شوند. یعنی در هوای سرد مانع از عبور هوای گرم می‌شوند و در هوای گرم نیز از خروج هوای سرد و مطبوع جلوگیری می‌کنند. از این رو یکی از نخستین‌ انتخاب‌ها برای پوشش سقف پارکینگ به شمار می‌روند.

3- تنوع رنگ، انعطاف‌پذیری و قابلیت خم‌شوندگی

سازه‌هایی که دست طراحان را باز می‌گذارند همیشه طرفداران بیشتری دارند. اجرای پوشش سقف پارکینگ پلی کربنات با توجه به این قابلیت و هم‌چنین تنوع رنگ باعث می‌شود طیف وسیعی از افراد بتوانند از این متریال استفاده کنند و سازه‌ی دلخواه خود را با استفاده از آن پیاده‌سازی کنند.

4- اشتعال‌ناپذیری

ورقه‌های پلی‌ کربنات در برابر آتش‌سوزی نیز مقاومت خوبی دارند؛ یعنی شعله‌ور نمی‌شوند. این ویژگی در مقایسه با سایر متریالی که ممکن است در برابر آتش سریع واکنش نشان دهند گزینه‌ای جالب به نظر می‌رسد.

5- مقاومت در برابر اشعه‌ی ماورای بنفش

شاید بتوان گفت مهم‌ترین ویژگی این سقف این است که در نقش عایقی ضد اشعه‌ی ماورای بنفش عمل می‌کند. این مقاومت در برابر نور خورشید مزیت بزرگی است که موجب می‌شود اتومبیل در معرض رنگ‌پریدگی و سایر مشکلات قرار نگیرد. هم‌چنین با توجه به این ویژگی می‌توان دریافت که این پوشش سقف پارکینگ در برابر ترک، فرسایش و از بین رفتن رنگ نیز عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد.

6- تمیز کردن آسان

گردوغبار و سایر ذرات معلق در هوا نیز در این پوشش‌ها نفوذ نمی‌کنند. به همین دلیل به سادگی و با یک شستشوی معمولی می‌توان سطح این ورق را از آلودگی‌ها پاک و تمیز کرد.

7- وزن کم

از تمام این موارد و مزایا که بگذریم باید به وزن سبک این پوشش اشاره کنیم. پلی کربنات ضخامت‌های مختلفی دارد که شما با توجه به نیازتان می‌توانید بهترین نوع را انتخاب کنید. سبک بودن باعث می‌شود نصب این سازه نیز به آسانی صورت گیرد. با این تفاسیر مشخص است که حمل و نقل آن نیز آسان‌تر خواهد بود. در نتیجه هزینه‌های اجرا و پیاده‌سازی نیز کاهش پیدا می‌کند. به ویژه اگر بخواهیم این ماده را با پوششی هم‌چون شیشه مقایسه کنیم بیشتر به این مزیت پی خواهیم برد.

7 مزیت سقف پارکینگ پلی کربنات

معایب پوشش سقف پارکینگ پلی کربنات

درست است که در بخش قبلی بسیاری از مزایای این پوشش را بررسی کردیم و گفتیم که سقف پارکینگ پلی کربنات می‌تواند از بسیاری جهات گزینه‌های قابل‌ قبول باشد. اما نباید فراموش کرد که در کنار این مزایا، معایبی نیز وجود دارد که باید آن‌ها را نیز در نظر بگیریم.

مهم‌ترین نکته‌ی منفی در این پوشش، گرم شدن زیاد فضای زیر آن است. در مناطق گرم‌سیر این محدودیت بیشتر به چشم می‌خورد. درست است که ورق پلی کربنات در زمان آتش‌سوزی شعله‌ور نمی‌شود اما ویژگی آن به گونه‌ای است که دود تولید می‌کند.

هم‌چنین این ورق شفاف است اما باید قبول کرد که سطح آن ممکن است خش بگیرد. ممکن است قیمت این ورق‌ها هم‌چنان برای برخی از افراد گران باشد؛ هرچند با توجه به مزایایی که این پوشش دارد باید گفت قیمت آن نیز قابل قبول است. البته باز هم بستگی به این دارد که پلی کربنات را با کدام پوشش مقایسه‌ کنیم. با این همه برای محیط‌های بزرگ هم‌چنان استفاده از پوشش سقف پارکینگ پلی کربنات گزینه‌ای مقرون‌ به صرفه به شمار می‌رود که در بلندمدت می‌توان آثار آن را مشاهده کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.